Ingatlan bérbeadás

Tisztelt Cím! Testvérem után örököltem egy családiház felét, így a fia valamint én 50-50%ban vagyunk tulajdonosok. Az ingatlan egy bejárattal, fürdőszoba és konyhával rendelkezik, összesen kb.60nm.A tudtom, beleegyezésem nélkül a ház bérbeadásra került, ennek pontos feltételeit nem ismerem.Szomszédok elmondása alapján egy évre, három hónapos felmondási idővel. Szeretném tudni, jogos e, érvényes e így ez a bérbeadási szerződés, kiadható e így a ház,milyen módon tudom az albérleti szerződést semmissé tenni,megtámadni, az albérlőt a házból kiköltöztetni. Nem áll szándékomban bérbeadni az ingatlant. Jogot sértek e azzal,ha bemegyek a lakásba. Segítségét,válaszát előre is köszönöm.


Hozzászólások

Dr. Kovács Zsolt Csaba 2018. május 19., 17:35:23

Kedves Annamária, természetesen nem adhatta érvényesen bérbe az Ön hányadát a rokon.
Amennyiben nem kívánja firtatni a bérbeadás jogszerűségét, akkor mondhatja azt, hogy utólag jóváhagyja a szerződést, ha megkapja a bérleti díj felét, egyébként lejárat után nem kívánja meghosszabbítani.
Ptk 5:75. § [A közös tulajdon hasznainak szedése, költségviselés és veszélyviselés]

A dolog hasznai a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk arányában illetik meg; ilyen arányban terhelik őket a dologgal kapcsolatos kiadások, a közös tulajdoni viszonyból eredő kötelezettségek, és ugyanilyen arányban viselik a dologban beállott kárt is.

Ha a rokon nem kíván Önnel megegyezni, akkor elmegy a bérlőhöz, és tájékoztatja, hogy Ön az ingatlan tulajdonosa 50%-ban és birtokba kívánja venni a saját tulajdoni hányadát, ellenkező esetben a bérlőtől a bérleti díj felének megfelelő többlethasználati díjat kér. Ha nem hajlandó a bérlő a bérleti díj felét Önnek fizetni, akkor kérjen birtokvédelmet a bérlővel/rokonnal szemben az Önkormányzatnál. (Bár zárójelben megjegyzem, hogy a rokon útján jogszerűen lépett birtokba a bérlő, így a rokont is be kell vonni az eljárásba)

Üdvözlettel:

Kovács Zsolt Csaba