Külföldi állampolgárságú férjem 5 év után házassági szerződést akar kötni

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!
Kérdésem 2 részből állna. Külföldön kötöttünk házasságot lassan 6 éve, honosítva itthon. A férjem egy börönddel érkezett, mára van egy jól működő boltja egy ház, amit most adott el (csak az ő nevén volt) és egy közös telek. Az én családommal élünk, ahova semmit nem hajlandó fizetni. A szüleimnek van egy telke (ott ahol élünk) amiről a terv az volt én fogom megkapni későbbiek során. 37 éves vagyok már. Ha nem is mindig anyagilad de az évek során a munkámmal támogatásommal mindennel segítettem, segítettek a szüleim is. Most miután haszonnal eladta a házát, ragaszkodik hozzá kössünk házassági szerződést, amibe lefektetjük ami az ő, ővé volt, ővé lesz, az ő nevén szerepel csak az ővé, úgyan úgy ami az enyém az enyém. Mondván az én érdekeimet igyekszik védeni ezzel, mert hátha akkor a szüleim végre rám íratják a telket, amire építhetnénk. Szerintem ez inkább úgy hangzik, hogy most, hogy végre kezd egész jól állni anyagilag nem akarja azt senkivel megosztani. A válaszomra hogy mi van ha nem írom ála az volt a válasza, hogy akkor adjuk be a váló keresetet... Kérdésem hogyan járnék jobban? Én nem akarom igazából az ő pénzét, de ezekért nem csak ő dolgozott meg még ha nem is ismeri be. De az már eleve durva szerintem, hogy ilyennel fenyegetőzik, ha nem írok alá ilyen szerződést, akkor elvállik. Milyen jogaim vannak? Eleve tekintve azt itthon csak honosított a szerződésünk. Bele menjek e menni egy ilyen szerződéses dologba? Köszönöm válaszát!


Hozzászólások

M 2018. április 24., 15:24:41

Tisztelt Dr. Kovács Zsolt Csaba!


Köszönöm válaszát.
Mivel soha nem adtam rá okot, hogy félnie keljen tőlem ez az egész ügy felkavar, plusz az erőszakossága.
Úgy érzem ebből nagy valószínűséggel válás lesz.
De mivel ismerem milyen, azt hiszem a legjobb megoldás jelen pillanatba, ha kötünk egy szerződést.
Szeretném magam minden kellemetlenségtől megóvni.
Ettől teljesen fel volt dobodva, úgyhogy megkapja, amit akar. Természetesen kondiciók nélküli szerződést szeretne.
Probálom megfogalmazni minden pontját, mi a legfontosabb amit tartalmaznia kellene és az érdekeimet szolgálja.
De nagyon megköti a kezemet.
Az a gond, hogy ha be is adom a válókeresetet, az 6 hónap és valaki felhívta rá a figyelmemet, hogy ez idő alatt is még sok csúnya dolgot csinálhat, így a szerződés mellett döntöttem.
Megfogadom tanácsát és megpróbálok egy közjegyzővel egyeztetni.


Dr. Kovács Zsolt Csaba 2018. április 24., 12:22:14

Kedves Kérdező!

Talán javasolja azt, hogy közjegyzőnél szerződjenek, hátha neki elhiszi a férje, hogy milyen szabályok vannak és egy közjegyző jobban odafigyel, ha valaki joglemondásra akarja rávenni a házastársát.
Mint írtam korábban is, vagy fél a férje és ezért kéri a nevesítést vagy kedvezőbb helyzetbe akar kerülni egy válás esetén.( erre utal a fenyegetése is) A feltételhez kötött házassági vagyonjogi szerződés szerintem nehezen kezelhető, mert a szerződést úgy kell elképzelni, mint egy vagyonleltárt (ún. deklaratív házassági vagyonjogi szerződés), amelyben tényszerűen rögzítve van, hogy kinek mi a külön tulajdona, és mi a közös tulajdon, kérdés, hogy miként lehet ezt nem irányadónak tekinteni pl. válás esetén.
Javaslom, hogy közjegyzőt kérjenek fel a szerződésre, a www.mokk.hu oldalon tud keresni.

Üdvözlettel:
Kovács Zsolt Csaba


M 2018. április 21., 10:20:04

Mi történik, ha beegyezem a szerződés kötésbe, de olyan feltétellel, hogy nem érvényes abba az esetbe, ha válásra kerülne a sor bizonyos ok miatt, csak ha arra kerülne a sor.
Igen azt szeretné, hogy olyan papírt írjak alá ami az őve az őve az enyém az enyém.
Tehát a kocsi, a fél közös telek, a pénz, amit az eladott ingatlan után kapott, a bolt, mint ingatlan, mint bevételi forrás az lenne az ővé.
Az enyém a fél közös telek, meg a fizetésem plusz ha majd megöröklöm a szülői ingatlant, ami elvileg ennyire a fájdalmas pontja (a kifogás az, e miatt akarja ezt az egészet)


Dr. Kovács Zsolt Csaba 2018. április 19., 14:03:31

Kedves Kérdező!

A válasz attól függ, hogy mit tartalmaz a házassági vagyonjogi szerződés. Ha Önt lemondatja a szerződés a házastársnak járó 1/2-ed hányadról, akkor sok értelme nincs aláírni, a leírása szerint ez következne be. ( Zárójelben jegyzem meg, hogy az a közös vagyon, ami a házasssági életközösség, az azt megelőző élettársi kapcsolat alatt keletkezett, és nem különvagyona volt a házastársnak)
Egy ügyemben a feleség elismertette a részesedését a közösen épített házban és utána beadta a válókeresetet. Szóval ha lemondatja Önt mindenről a férje, akkor ne írja alá.
A telekre történt ráépítéssel is óvatosan kell bánni, csak akkor, ha van a felek ( Tulajdonos-Építtető) között ún. ráépítési megállapodás, amelyben rögzítve van a telek és a ház értéke, és ki milyen arányban részesedik belőle az építkezés befejezése után. A magyar jogot kell alkalmazni a jogviszonyukra.
A 2017. évi XXVIII. törvény 27. § (1) A házastársak személyi és vagyoni jogviszonyaira - a 16. § (3)-(5) bekezdése szerinti eltérésekkel - annak az államnak a joga alkalmazandó, amelynek az elbírálás időpontjában mindkét házastárs állampolgára.

(2) Ha az elbírálás időpontjában a házastársak állampolgársága különböző, annak az államnak a jogát kell alkalmazni, amelynek területén a házastársak közös szokásos tartózkodási helye, ennek hiányában a házastársak utolsó közös szokásos tartózkodási helye található.